Finał I Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Sounds from the Heart” - 18.11.2013 r.

20 listopada w Krakowie odbył sie finał I Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Sounds from the Heart” jako zwieńczenie inicjatywy czterech krakowskich Klubów Lions: Stare Miasto, Bona Sforza, Śródmieście i Stańczyk.
Celem Festiwalu było wyłonienie znakomitych wokalistów z dysfunkcją wzroku, umożliwienie im prezentacji  własnego talentu oraz wsparcie ich w początkach ich profesjonalnej kariery. Głównym założeniem przedsięwzięcia było zaangażowanie Klubów Lions na całym świecie w proces identyfikacji utalentowanych niewidomych piosenkarzy w swoim środowisku, zapewnienie im oryginalnej, specjalnie dla nich stworzonej piosenki oraz pomoc finansowa w opłaceniu kosztów udziału w Festiwalu.
W efekcie rocznej pracy udało nam się zainteresować projektem  wiele Klubów na kilku kontynentach. Do finału jury zakwalifikowało 28 piosenkarzy z 10 krajów: Islandii, Szwecji, Rosji, USA, Litwy, Ukrainy, Włoch, Węgier, Rumunii i Polski.
Jury Festiwalu wyłoniło zwycięzców:

• I nagroda - Gražvydas Sidiniauskas z Litwy
  • II nagroda - Anna Rossa z Polski
  • III nagroda - Silvia Mattia z Włoch

Wśród kilku innych znaczących wyróżnień warta odnotowania jest nagroda Gubernatora Okręgu 121 Polska Pawła Cieślińskiego, przyznana najlepszemu wokaliście polskiemu, która trafiła do rąk Anny Rossy. W ramach nagrody Anna wystąpi na jubileuszowej gali 25-lecia naszego Okręgu w przyszłym roku w Poznaniu.
Na Festiwal przyjechało około 100 osób z zagranicy, a występy wokalistów obejrzało w sumie prawie 1000 widzów.

Organizacja Festiwalu była dla nas trudnym zadaniem, ale to typowe dla pierwszej edycji jakiegoś wydarzenia. My zdobywaliśmy nowe doświadczenia, a potencjalni patroni i sponsorzy czekali na rozwój wypadków potwierdzający sukces przedsięwzięcia. Dzięki dużej determinacji udało nam się w efekcie pozyskać patronaty władz województwa małopolskiego, miasta, lokalnych mediów  oraz wsparcie wielu organizacji. Prestiżu imprezie dodało znakomite międzynarodowe jury, któremu przewodniczył niemiecki dyrygent Troester Jens.

Wspaniale było patrzeć na prawdziwe, nieudawane emocje śpiewających, którzy ogromnie przeżywali swoje występy. Sam przyjazd do Krakowa i możliwość zaprezentowania się z profesjonalną orkiestrą (artystom akompaniowała znakomita Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Roberta Kabary) był dla nich niesłychanym przeżyciem. Gdyby nie wspierające ich Kluby Lions w większości przypadków tych niewidomych artystów nie byłoby na to stać. Dowodem na to niech będzie cytat z listu do nas jednej z laureatek, Anny Rossy:
To dzięki Lionom pierwszy raz usłyszałam jak orkiestra wykonuje mój utwór i będę pamiętać ten moment do końca życia. Bardzo się cieszę, że zostało to zarejestrowane i to jest dla mnie największą nagrodą.”
Poczucie przynależności do organizacji lionowskiej dawało w ostatnich dniach dużo satysfakcji, a dodatkową wartością nie do przecenienia była prawdziwa integracja naszych czterech Klubów. Zachęcamy Was wszystkich do podejmowania wspólnych działań. To świetna okazja do poznania się, a efekt synergii gwarantowany.
Kolejną edycję Festiwalu planujemy za dwa lata i już dziś namawiamy Was do włączenia się w projekt. Utalentowanych niewidomych wokalistów jest do odkrycia na pewno mnóstwo. Rozejrzyjcie się wokół, a potem wspólnie pomóżmy im zaistnieć.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Festiwalu
Lidia Jankowska