Jeśli jesteś w Polsce, nie znajdziesz bardziej wiarygodnego bukmachera niż bukmacher Mostbet. Wystarczy przeczytać opinie na temat firmy Mostbet, aby się o tym przekonać. Tutaj znajdziesz najkorzystniejsze kursy na wszystkie rodzaje sportów i wydarzeń, a także szeroki wybór różnych zakładów, darmowych zakładów, darmowych spinów i szybkich wypłat. Aby gra była zawsze pod ręką, stworzyliśmy dla Ciebie wygodną aplikację mobilną!

Kraków

O Krakowie

WITAMY W KRAKOWIE !

 

Kraków, miasto które przyciąga corocznie miliony turystów z całego świata jako jedno z pierwszych w Polsce przygotowało również atrakcyjną trasę turystyczną dla osób z dysfunkcjami wzroku oraz niepełnosprawnych ruchowo.

Droga Królewska dla Niepełnosprawnego Turysty to trasa, dzięki której osoby niewidome i niedowidzące odwiedzające Kraków mogą w bezpośredni sposób poznać układ urbanistyczny Starego Miasta, jego rozwój przestrzenny oraz najpiękniejsze zabytki historycznego centrum.

W dwunastu miejscach w centrum Krakowa znajdują się makiety dotykowe (dziewięć stojących na postumentach i trzy wiszące) przedstawiających najciekawsze zabytki. Makiety zawierają krótkie opisy eksponowanych obiektów w alfabecie łacińskim oraz w alfabecie Braill'a w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.
Zwiedzanie rozpoczyna się od makiety Barbakanu, pierwszego obiektu położonego na Drodze Królewskiej. Druga ustawiona za Bramą Floriańską obrazuje cały obszar Starego Miasta z zaznaczeniem przebiegu Drogi Królewskiej i najważniejszych zabytków. Makieta zpłaskorzeźbą twarzy Jana Matejki umieszczona została na domu artysty. Czwarta przedstawiaBazylikę Mariacką i stanęła na pl. Mariackim. Piąta przedstawiająca Ratusz według stanu z końca XVIII w. usytuowana jest po prawej stronie wejścia do Wieży Ratuszowej.
Kolejne makiety na trasie przedstawiają Sukiennice (pod arkadami naprzeciwko Bazyliki Mariackiej); zespół klasztorny oo. franciszkanów (przy wejściu do bazyliki od strony placu pod „oknem papieskim"); witraż „Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego); kościoły św. Andrzeja i św. Piotra i Pawła (przy ul. Grodzkiej przed ogrodzeniem kościoła św. Piotra i Pawła); wyobrażenie okna romańskiego (makieta na Zoloft sedative drugs kościół św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej); pałac bp. Erazma Ciołka - stan z pocz. XVII w. (w sieni pałacu przy ul. Kanoniczej); Wzgórze Wawelskie (makieta na dziedzińcu w okolicach Centrum Informacji Turystycznej).

Proponujemy Państwu wycieczkę Drogą Królewską pod opieką profesjonalnego krakowskiego przewodnika, który w przyjazny sposób oprowadzi osoby z dysfunkcjami wzroku, przybliży im historię oraz architekturę zabytkowego Krakowa.

 

KRAKOWSKIE MUZEA 
(dostosowane dla osób niewidomych i niedowidzących)

MUZEUM UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
Opublikowany został pierwszy w Polsce przewodnik muzealny w dwóch wersjach: dla osób słabowidzących – z powiększoną czcionką i dużymi zdjęciami oraz całkowicie niewidomych, w alfabecie Braille'a. Tekst uzupełniają w nim wypukłe grafiki ukazujące m.in. herb UJ, insygnia władzy rektorskiej czy najciekawsze eksponaty, w tym statuetkę Oscara Andrzeja Wajdy oraz awers i rewers medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej. Przewodnik prezentuje najstarszą część zabytku. W planach na przyszłość jest opracowanie kolejnych części pokazujących kolejne jego fragmenty.

Publikacja prezentuje sale stałej ekspozycji począwszy od legendarnej Librarii, przez Stubę Communis, przechodząc do Pierwszego i Drugiego Skarbca, Pokoju Żołędziowskiego i Grabowskiego, a kończąc na Sali Kopernika i Auli. Znajdujące się tam zabytki zostały przedstawione poprzez opis ich wyglądu oraz kontekst kulturowy.

Godziny otwarcia:
poniedziałki, środy, czwartki i piątki: 10:00 – 14:20
wtorki: 10:00 – 15:20
soboty: 10:00 – 14:40
niedziele i święta: nieczynne

Zwiedzanie:
Godzinę przed zwiedzaniem można wypożyczyć przewodniki z grafiką wypukłą w alfabecie Braille'a.
Z przewodnikami można zapoznać się w kawiarni, gdzie znajdują się karty menu w alfabecie Braille'a.
Możliwość zwiedzania w j.polskim i angielskim.

MUZEUM NARODOWE
Muzeum Narodowe w Krakowie jest autorem projektu „Zobaczyć niewidzialne” obejmującego działania ułatwiające zwiedzanie osobom niewidomym i niedowidzącym.
W ramach projektu na chwile obecna dwa oddziały zostały wyposażone w tabliczki brajlowskie pozwalające na samodzielne zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących.

Gmach Główny: tabliczki brajlowskie objaśniające specyfikę kolekcji eksponowanej w każdej sali Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, Galerii „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka - Galerii „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”. Dodatkowo w  tym oddziale została stworzona osobna ścieżka zwiedzania, gdzie eksponowane są specjalnie wykonane kopie arcydzieł sztuki gotyckiej: Madonny z Krużlowej i Madonny z Dzieciątkiem z Grybowa oraz rzeźby pochodzące z XIX wieku – przeznaczone do dotykania. Opisuje je komentarz brajlowski.

Muzeum posiada przewodniki pisane brajlem, dotyczące wymienionych ekspozycji.

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku możliwość tym oddziale stworzona została możliwość poznawania sztuki przez dotyk – osoby niewidome mogą dotykać wybranych rzeźb od czasów Młodej Polski do współczesności. Rzeźbom towarzyszą opisy brajlem.

W przyszłości sukcesywnie oferta będzie poszerzona o pozostałe oddziały.

Godziny otwarcia: 
(kasy są zamykane na pół godziny przed zamknięciem oddziału)

Gmach Główny, Pałac Erazma Ciołka
wtorek - sobota 10:00 – 18:00
niedziela 10:00 – 16:00
poniedziałek – nieczynne

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
wtorek - sobota 10:00 – 20:00
niedziela 10:00 – 18:00
poniedziałek – nieczynne

Zwiedzanie:
Muzeum oferuje usługi przewodników przeszkolonych specjalnie do celu oprowadzania po wystawach osób niewidomych i niedowidzących oraz organizuje warsztaty plastyczne prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę przy użyciu dogodnych dla osób niewidomych materiałów.

Początek strony