W grudniu 2021 roku Lions Club LC Szczecin Gryf po raz pierwszy zorganizował akcję „Życzenia za uśmiech - kartka dla Seniora”, którą zrealizowaliśmy w okresie adwentowym dla  Seniorów Szczecina i okolic. Nasze zaproszenie do włączenia się w tę inicjatywę spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Przerosło nasze przewidywania i niesamowicie pozytywnie nas zaskoczyło! To niesamowite i wspaniałe jak żywa jest wrażliwość, szczególnie najmłodszych, w naszym społeczeństwie – bardzo za to dziękujemy!
Celem naszego projektu była chęć podarowania Seniorom z różnych placówek Szczecina i okolic odrobiny radości na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie pragnęliśmy uwrażliwić najmłodszych członków społeczeństwa – dzieci (angażując ich w nasz projekt ) - na samotność osób starszych.
Udało się to znakomicie, dzięki niesamowitej, pozytywnej reakcji na nasze zaproszenie do włączenia się w te działania. Odzew dzieci i ich rodziców, szkół, różnych instytucji i grup oraz osób indywidualnych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Za to wszystkim ogromnie dziękujemy!
Seniorzy, którym przekazywaliśmy przepięknie wykonane kartki z życzeniami wraz z drobnymi słodkościami, to głównie mieszkańcy Ośrodków Seniora, Domów Opieki Społecznej oraz Dziennych Ośrodków Opieki. Naszymi beneficjentami były  w większości osoby samotne, schorowane, opuszczone i bardzo spragnione kontaktów międzyludzkich i bezpośrednich rozmów. Osoby serdeczne i życzliwe z ciekawą historią życia, które w sytuacji pandemicznej miały jeszcze bardziej utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony kontakt z rodziną, bliskimi i znajomymi.
Te cudowne kartki z życzeniami były dla nich największą radością w okresie świątecznym - promyczkiem radości, okraszonym niejednokrotnie wielkim wzruszeniem, płynącym z odebranych słów – życzeń! Tyle radości, niesamowitych emocji, tyle wzruszeń i życzliwych słów, ile doświadczyliśmy w dniach przekazywania świątecznych kartek do instytucji - nigdy wcześniej nie przyszło nam doznać. Niejednokrotnie sami wzruszeni do łez, głęboko poruszeni  - wiele godzin przeżywaliśmy te wydarzenia, których staliśmy się inicjatorami i uczestnikami. Do dziś są one w nas nadal bardzo żywe.
W akcję „Życzenia za uśmiech - kartka dla Seniora” włączyła się niezliczona liczba uczestników z całej Polski oraz z Brukseli i okolic. Wykonane prace niejednokrotnie okazały się być małymi arcydziełami, które cieszyły i oczy i serca i pokrzepiały na duszy. Nie jesteśmy w stanie podać dokładnej liczby kartek, ale było ich wszystkich bez mała 2000!
Dzięki wsparciu Domu Polskiego w Brukseli pozyskaliśmy kartki między innymi od uczniów Szkoły Polskiej im. Joachima Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli, Polskiej Szkoły im. W. Szymborskiej w Leuven, Związku Harcerstwa Polskiego w Brukseli, Antwerp Kids Gosper Choir, Magabel Servise,  dzieci, studentów i absolwentów Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji raz Domu Polskiego EWSPA Bruksela. Wspaniałe prace przesłano nam również od uczniów z Polskiego Centrum Kształcenia im. Jana Pawła II-go w Brukseli.
Życzenia za naszym pośrednictwem dotarły do mieszkańców i wychowanków ponad 20 Domów Seniora i instytucji opiekujących się osobami starszymi. Beneficjanci otrzymali po kilka kartek z życzeniami, tym samym mogli cieszyć się zarówno dobrymi słowami, płynącymi od dzieci z Polski jak i z zagranicy, co dodatkowo podniosło wartość (szczególnie emocjonalną) całego przedsięwzięcia. „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi" - te słowa Jana Pawła II- go znakomicie syntezują podsumowanie akcji „Życzenia za uśmiech - kartka dla Seniora”.
Akcja była relacjonowana na fanpage’u LC Szczecin Gryf przez cały okres jej trwania. W jej trakcie zgłaszały się licznie szkoły, instytucje, osoby prywatne, pragnące włączyć się w działania. Niestety z powodu ograniczeń czasowych i pandemicznych zmuszeni byliśmy im odmawiać, zapraszając do udziału w następnej edycji (w 2022 roku).
Kochani, dziękujemy Wam serdecznie za tak optymistyczne reakcje i ochocze włączenie się w nasze przedsięwzięcie! Wasze ogromne zaangażowanie pozytywnie nas zaskoczyło! Pozwoliło nam dotrzeć do ogromnej liczby seniorów i przekazać im Wasze wspaniałe życzenia w postaci fantastycznych kartek własnoręcznie wykonanych, zaś Seniorom przeżyć minione święta Bożego Narodzenia jeszcze piękniej! Dziękujemy Wam wszystkim za ten niesamowity gest!

Grudzień '2021

Justyna Krochmal