THE LION MAGAZINE - działania polskich Lionów dla uchodźców - luty '2023

W światowym wydaniu THE LION MAGAZINE napisano m.in. o działaniach polskich Lionów na rzecz uchodźców z Ukrainy.

tłumaczenie własne

Zjednoczeni w dobroci
[Elizabeth Edwards]                                                                                          luty '2023

Kiedy w marcu 2022 roku rozpoczęła się wojna w Ukrainie, tysiące Ukraińców uciekło i przekroczyło granicę do Polski i innych krajów z nadzieją na bezpieczne schronienie. "W dniach poprzedzających inwazję rosyjską wszyscy byli nerwowi" - wspomina Jarosław Jasznik, obywatel Ukrainy. "Każdy spodziewał się czegoś złego, ale właściwie nikt nie przypuszczał, że będzie to tak katastrofalne i na tak wielką skalę".

Jasznik, 29 lat, mieszkał w Kijowie w Ukrainie przez całe swoje życie, ale kiedy rozpoczęła się inwazja i po ostrzale artyleryjskim około 15 mil od jego domu, opracował plan wyjazdu dla swojej rodziny. Po trzytygodniowej podróży, Jasznik, jego żona Ivanna i trójka ich małych dzieci dotarli do Krakowa, po przekroczeniu polskiej granicy.
Rodzina Jaszników to tylko jedna historia z tysięcy rodzin, które uciekły z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia. Kiedy dochodzi do tak wielkiego kryzysu humanitarnego, Lioni i Fundacja Lions Clubs International (LCIF) są jednymi z pierwszych, którzy oferują pomoc.
Do tej pory LCIF przyznał 53 granty o łącznej wartości ponad 2,8 miliona dolarów w 17 krajach, aby wesprzeć projekty Lionów, mające na celu pomoc ukraińskim uchodźcom. Fundusze te umożliwiają Lionom zapewnienie szerokiego spektrum potrzeb uchodźców, w tym doraźnych potrzeb, związanych z przetrwaniem, potrzeb przejściowych związanych ze średnio- lub długoterminowym osiedleniem się, a także wsparcie dla działań, które pomogą im zintegrować się z nowymi społecznościami. Fundusze grantowe wspierają ponad 230 000 uchodźców.
"Lioni i LCIF powinny nadal nam pomagać, ponieważ mamy wielu uchodźców w potrzebie", powiedział Lion Roman Monastyrskyy, obywatel Ukrainy i jeden z Lionów, którzy odpowiedzieli na wezwanie do pomocy swojej społeczności.
Monastyrskyy, który realizuje projekty pomocowe we Lwowie blisko polskiej granicy, pamięta, że gdy zaczęła się wojna i zaczął otrzymywać telefony od Lionów z Polski, Szwecji, Francji i Litwy z pytaniem, jak mogą pomóc. Na początku, przy wsparciu LCIF, ukraińscy Lioni dostarczali uchodźcom ciepłe jedzenie, ubrania i środki medyczne w szkołach i schroniskach we Lwowie, a następnie zaczęli przekazywać żywność rodzinom we wschodniej części Ukrainy, gdzie toczy się większość konfliktu.

Ze względu na zwiększone potrzeby w niektórych obszarach, LCIF przyznał Lionom w Polsce największą kwotę finansowania grantowego, w sumie 1.289.789 USD. Lioni na Ukrainie otrzymali drugą największą kwotę, 895 000 USD, na wsparcie uchodźców, którzy pozostają w kraju.
Podczas gdy fundusze grantowe LCIF pomagają zapewnić komfort uchodźcom zmuszonym do opuszczenia swoich domów w tym niezmiernie trudnym czasie, istnieją pewne wyzwania.
PDG Katarzyna Gebert, jedna z Lionów, prowadzących projekty w Polsce, mówi, że trudno jest realizować projekty dla mieszkańców Ukrainy ze względu na traumę, jaka ich dotyka i wielki smutek po doświadczeniach wojennych. "Łzy w oczach kobiet, drżące głosy, smutne twarze dzieci, zdawkowe opowieści o okrucieństwach, których doświadczyły lub były świadkami - sfera emocjonalna, zderzenie z rzeczywistością wojny, cierpienia i strasznego losu ludzi, którym Lioni udzielają wsparcia, jest czymś niespotykanym" - powiedziała.

Razem, Lioni i LCIF mogą zapewnić ciągłą nadzieję dla uchodźców, przekazując darowiznę na Fundusz Uchodźców i Przesiedleńców w LCIF, który pomoże zapewnić, że Lioni są zawsze tam, gdzie można wspierać uchodźców w czasie ich wielkiej potrzeby.
"Lions International wykonują świetną pracę, wspierając mieszkańców Ukrainy, którzy uciekają przed konfliktem" - powiedział Jasznik. "To naprawdę daje nam poczucie bezpieczeństwa i naprawdę robi różnicę".

Aby dowiedzieć się więcej o kontynuacji działań i obejrzeć film, odwiedź ⇒ lionsclubs.org/UkraineResponse