X Konferencja Baltic Sea Lions - Wilno, 25-27.09.2008 r.

W dniach 25-27 wrzesień 2008 r. odbyła się doroczna IX Konferencja Baltic Sea Lions zorganizowana przez Lionów litewskich i aktualną Przewodniczącą BSL Aidę Peceliuniene. Konferencja została zorganizowana jako impreza towarzysząca Konferencji Lions Quest, Konwencji Okręgu litewskiego, z uroczystym przekazaniem władzy pomiędzy gubernatorami oraz balem gubernatora.
25 września wieczorem /po przyjeździe/ delegaci BSL zaproszeni zostali na kolację przez DG Romualdasa Bakutisa  z udziałem wiodących osób zajmujących się programem Lions Quest na Litwie.

W dniu 26.09 w parlamencie litewskim w Wilnie odbyła się konferencja Lions Quest. Temat konferencji: „Pomoc dzieciom w osiągnięciu sukcesu w życiu. Moc społecznej i emocjonalnej inteligencji” /w oryginale: „Helping children be successful in life. The Power of social and emotional intelligence”/. W konferencji, prowadzonej w języku litewskim z kabinowym tłumaczeniem na angielski, wzięło udział ok. 150 osób, a lektorami były m.in. osoby  zajmujące się Lions Quest w Niemczech, Danii, Finlandii, USA. Konferencję zainaugurował DG Litwy. Nasz Lion Piotr Maciejewski przedstawił sytuację Lions Quest w Polsce.
27 września w Trokach odbyła się Konferencja BSL, równolegle do odbywającej się Konwencji Okręgu litewskiego.
W konferncji BSL udział wzięli:
Aida Peceliuniene       – aktualna przewodnicząca BSL  D 131 /Litwa/
Harald Draeger          - D 111 N /Niemcy/
VDG Hanne Krantz     – Hamburg /Lions Quest/
Ragnar Loivukene      - D 120 /Estonia/
Elmar Sakkov               j.w.
Arnis Linde                - Łotwa
Ikka Siissalo              - D-107B /Finlandia/
Solvejg Kaae Hansen – 106 C Dania /Lions Quest/
3 osoby z klubu „ Wielki Niedżwiedż” z St. Petersburga
Elżbieta Szmyd          - D 121 Polska
Piotr Maciejewski       - j.w.
Na konferencji zabrakło jedynie przedstawiciela Szwecji oraz Kaliningradu /przedstawiciele Kaliningradu byli na konferencji Lions Quest/
.
Sytuacja lionizmu w poszczególnych krajach:
ESTONIA: nadal aktywnie rozwijający się lionizm, na początku roku 2007 było 1196 członków, 52 kluby i 6 klubów Leo, na koniec roku 2007 już 1386 członków , 61 klubów i 7 klubów Leo. Estonia jako Okręg posiada 1 umowę  „jumelage” z Okręgiem 111 Niemcy, natomiast 38 „jumelage’y” pomiędzy klubami, z czego 26 z klubami fińskimi.
FINLANDIA: nadal dużo członków /ok. 26 tysięcy oraz 920 klubów, zrzeszonych w 14 Okręgach/, ale obserwuje się „starzenie” aktualnych Lionów. Istnieją trudności w pozyskaniu nowych członków w dużych miastach /ludzie zajęci pracą/, łatwiej o nowych członków w małych miasteczkach. Finlandia posiada wiele „jumelage’y” pomiędzy klubami – ok. 400 z wieloma krajami na świecie, natomiast tylko jeden Okręg 107 N posiada „jumelage” z innymi okręgami jak 111 OS Niemcy, 306 A 2 Sri Lanka oraz 107 L Finlandia. W przyszłym roku Finlandia będzie organizatorem Europa Forum w Tampere /koło Helsinek/ w dniach 17-19 wrzesień 2009. Również w przyszłym roku odbędzie się latem obóz młodzieżowy koło Helsinek, na który zaproszona jest też młodzież z krajów BSL
Kluby fińskie pomagają w szczególności rosyjskiej Karelii.

ŁOTWA – nadal sytuacja trudna, istnieje tylko 6 klubów z czego 4 aktywne. Powstał też pierwszy klub Leo. Trudno jest cokolwiek stworzyć z taką małą ilością klubów, ale celem jest co najmniej 1 nowy klub rocznie  Utrudnieniem na Łotwie jest też słaba sytuacja ekonomiczna /dużo gorsza niż np. na Litwie czy Estonii/.

Kluby fińskie pomagają w szczególności rosyjskiej Karelii.
LITWA - istnieje 11 klubów męskich, 10 żeńskich i 4 mieszane, po raz pierwszy w 2007 roku Litwa wywiązała się z płatności składek do Oak Brook, po raz pierwszy Litwa zamierza również zorganizować obóz młodzieżowy w 2010 roku. Jednym z szeroko rozpropagowanych programów jest zakup pomp insulinowych dla dzieci.

Kluby litewskie posiadają 14 jumelage’y z innymi klubami, z czego w większości z klubami niemieckimi i duńskimi
NIEMCY - nadal bardzo aktywni, najważniejszym celem jest włączenie młodych ludzi do działania, wiele różnych form pomocy dla innych krajów w szczególności dla Rosji i Łotwy /wiele z nich wspólnie z Danią/
Nową inicjatywą jest tzw. Lion Activity Day /poprzez różne akcje przybliżenie społeczeństwu działalność klubów Lions/. Okręg 111 N /należący do BSL/ posiada 43 „jumelage” klubowe z czego aż 21 z Danią i jeden „jumelage” pomiędzy Okręgami - z Estonią
DANIA - również nadal bardzo aktywna, chociaż ze względu na brak na konferencji stałego przedstawiciela BSL Viggo Puggard nie uzyskano zbyt wiele informacji nt. lionizmu w tym kraju.

ST.PETERSBURG - istnieją 4 kluby, z przedstawionej informacji wynika, że reprezentowany na Konferencji BSL klub „Wielki Niedźwiedź” prowadzi bardzo aktywną działalność charytatywną. Przedstawiciele tego klubu nie wiedzą aby ktokolwiek propagował  program Lions Quest  w ich regionie.
Podsumowanie:.

Podsumowanie:
1.Przedstawiona przez przedstawiciela Okręgu 121 Polska  Liona Piotra Maciejewskiego propozycja programu Lions Quest na Syberii spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uzgodniono, że zostanie ona umieszczona na stronie internetowej BSL www. baltic-sea-lions.org celem lepszego zapoznania i dalszego wspólnego działania.
2.Vice przewodniczącym Komisji BSL został Ikka Sissalo z Finlandii, a następna X Konferencja BSL odbędzie się w Helsinkach w dniach 25,26,27 wrzesień 2009
3.Należy absolutnie kontynuować temat przekazania na Litwę polskich podręczników programu Quest /dane osoby kontaktowej na Litwie w moim posiadaniu/.

Elzbieta Szmyd
LC Gdańsk Amber