OKRĘG 121 POLSKA - jego władze i struktura

OKRĘG powoływany jest przez Zarząd Międzynarodowy LCI na terenie jednego kraju lub obszaru geograficznego. Pełnoprawny okręg pojedynczy musi składać się z minimum 35 klubów Lions i zrzeszać co najmniej 1250 Lionów. Stanowi on strukturę pośredniczącą pomiędzy klubami a Zarządem Międzynarodowym LCI.
W krajach o znacznej liczbie Lionów (np. Niemcy, Finlandia, USA, Japonia i inne) tworzonych jest wiele pojedynczych okręgów, które stanowią elementy składowe multiokręgu, obejmującego całe  państwo.
Na czele okręgu stoi GUBERNATOR, który rozpoczyna oficjalnie swoją funkcję i pełnienie obowiązków z chwilą złożenia przyrzeczenia gubernatorskiego, co ma miejsce na zakończenie konwencji międzynarodowej. Gubernator jest najwyższą władzą wykonawczą, jako jeden ze statutowych organów w okręgu. Reprezentuje on Lions Clubs International w swoim okręgu, pełni funkcję łącznika z Centralą LCI w Oak Brook w sprawach dotyczących klubów z okręgu.
Gubernator kieruje okręgiem przy pomocy GABINETU GUBERNATORA, w skład którego wchodzą: gubernator, gubernator poprzedniej kadencji, pierwszy wicegubernator, drugi wicegubernator, sekretarz, sekretarz ds. międzynarodowych (fakultatywnie), skarbnik, przewodniczący regionów i przewodniczący stref.

Najważniejsze zadania okręgu, realizowane przez gubernatora, jego gabinet i komisje okręgu:
  • wspomaganie przepływu informacji od Zarządu Międzynarodowego do klubów i na odwrót, promowanie i wspomaganie klubów w aktywnym uczestnictwie w ogólnoświatowych programach LCI (np. SightFirst, Lions Quest, programach adresowanych do młodzieży)
  • organizowanie szkoleń dla Lionów, doradztwo i szkolenia w zakresie: działalności administracyjnej klubu, przepisów podatkowych i rachunkowości
  • reprezentowanie okręgu w kontaktach zagranicznych: np. partnerstwo okręgów (jumelage, twinning), uczestniczenie w konwencjach innych okręgów, Europa Forum i innych zgromadzeniach Lionów
  • promowanie marki LCI na forum ogólnokrajowym
  • koordynowanie przedsięwzięć charytatywnych z udziałem kilku klubów lub inicjowanie działań i przedsięwzięć o zasięgu ogólnokrajowym
  • wspieranie starań klubów o dotacje (granty) z LCIF i występowanie w trybie nagłym o granty doraźne w przypadku katastrof żywiołowych (np. powódź)
  • organizowanie nowych klubów, udzielanie wsparcia klubom przeżywającym trudności organizacyjne
  • wydawanie czasopisma o zasięgu ogólnokrajowym (Polski Lion) oraz prowadzenie witryny internetowej Okręgu
  • organizowanie międzynarodowej wymiany młodzieży
Okręg podzielony jest na REGIONY, w skład których wchodzą strefy. Region powinien liczyć nie mniej niż 10 i nie więcej niż 16 klubów. Na czele regionu stoi, powoływany przez gubernatora, przewodniczący, którego zadaniem jest koordynowanie pracy stref i dwustronna komunikacja stref z gubernatorem.

STREFA to kolejny szczebel w strukturze ruchu. Powinna liczyć nie mniej niż 4 i nie więcej niż 8 klubów Lions. Gubernator powołuje przewodniczącego strefy, którego zadaniem jest ścisła współpraca międzyklubowa w strefie, pomoc w rozwiązywaniu problemów, inicjowanie i koordynowanie wspólnych przedsięwzięć.
KLUB jest podstawową, najważniejszą jednostką organizacyjną Stowarzyszenia. Ma własny statut, jest autonomiczny w swoich decyzjach i kierunkach działania, które jednakże muszą pozostawać w zgodzie z obowiązującymi przepisami Lions Clubs International oraz polskim prawem. Klub powinien liczyć nie mniej niż 20 członków.

oprac. PDG Katarzyna Gebert (LC Gdańsk Amber)
PDG Wiesław Makarewicz (LC Gdańsk Neptun)