LIONS CLUBS INTERNATIONAL - informacje podstawowe

Misją MIĘDZYNARODOWEGO STOWARZYSZENIA KLUBÓW LIONS czyli The International Association of Lions Clubs (w skrócie Lions Clubs International) jest kreowanie i umacnianie u wszystkich ludzi ducha zrozumienia dla potrzeb humanitarnych, poprzez wolontaryjną służbę, zaangażowanie społeczne i międzynarodową współpracę.

A menudo los residentes en Polonia, cuando viajan a España, se preguntan dónde ccomprar Stendra. Pueden acudir a cualquier farmacia, pero también es posible realizar un pedido desde la comodidad de su hogar. Esta es una ventaja significativa, ya que le permite llevar a cabo la orden sin salir de la comodidad de su hogar.

Lioni na całym świecie działają w myśl motta: WE SERVE - SŁUŻYMY
Dziś ruch LIONS jest największą na świecie pozarządową, wolontaryjną organizacją humanitarną, zrzeszającą ponad 1,3 miliona członków, działających w ok. 46.000 klubów Lions, w 207 krajach świata.
Centralna Administracja Lions Clubs International mieści się niedaleko Chicago w Oak Brook w stanie Illinois w USA. W dziesięciu głównych działach pracuje tam około 300 pracowników. Obowiązuje 11 oficjalnych języków komunikacji: angielski, chiński, fiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, portugalski, szwedzki i włoski.
Zakres obowiązków, numery telefonów, adresy e-mailowe pracowników Centrali znaleźć można na stronie www organizacji.

struktura organizacyjna LCI - zobacz: The Structure of Lions Clubs International

Struktura organizacyjna LCI
Najwyższym międzynarodowym organem Stowarzyszenia jest Światowa Konwencja Lions Clubs International.
Zwoływana jest ona co roku na przełomie czerwca i lipca w którymś z prężnych środowisk lioneskich na świecie. Do uczestnictwa w Konwencji zapraszani są wszyscy Lioni z całego świata. Prawo udziału w głosowaniu nad uchwałami konwencji mają tylko delegaci – przedstawiciele wszystkich pełnoprawnych klubów Lions na świecie. Obowiązkowo biorą w niej udział gubernatorzy elekci z wszystkich okręgów. Konwencja ta trwa 5 dni.
Konwencję światową rozpoczyna barwna parada z udziałem delegatów okręgów. Tysiące widzów, witających uczestników parady, gorąca muzyka, występy grup samby, porywają do zabawy wszystkich Lionów.
Na dwóch plenarnych sesjach konwencji członkowie zarządu międzynarodowego składają sprawozdania z działalności organizacji w mijającym roku.
Na konwencji delegaci dokonują wyboru prezydenta światowego oraz pierwszego i drugiego wiceprezydenta, których kadencja trwa rok: od lipca do końca czerwca następnego roku. Co roku dokonywany jest również wybór połowy członków Rady Dyrektorów, których kadencja trwa dwa lata.
Zgodnie z prawem lioneskim, na funkcję prezydenta kandyduje dotychczasowy I wiceprezydent, a na I wiceprezydenta – II wiceprezydent. Prawdziwa rywalizacja dotyczy więc tylko wyboru na funkcję II wiceprezydenta, na którą zgłaszanych jest co najmniej dwóch kandydatów.
W trakcie Konwencji Światowej delegaci podejmują również uchwały w sprawach ważnych dla całego ruchu jak np. zmiany w statucie i regulaminie Stowarzyszenia czy wysokość składek członkowskich.
W czasie konwencji prowadzonych jest wiele seminariów tematycznych, w których mogą brać udział wszyscy chętni uczestnicy.
W ostatnim dniu konwencji odbywa się uroczyste zaprzysiężenie gubernatorów elektów. Gubernatorzy ci przygotowywani są do pełnienia swoich funkcji& w trakcie 4-dniowego szkolenia, które odbywa się tuż przed konwencją.
Liczne spotkania formalne i towarzyskie, przyjęcia dla przyjaciół, organizowane przez poszczególne okręgi, dają szansę na bezpośredni kontakt i wymianę doświadczeń Lionom ze wszystkich kontynentów.

Zarząd Międzynarodowy LCI stanowią:
- prezydent światowy
- prezydent światowy poprzedniej kadencji
- I wiceprezydent i II wiceprezydent
- 33 dyrektorów międzynarodowych
Po zakończeniu kadencji prezydent światowy LCI staje się past prezydentem i obejmuje obowiązki prezesa Fundacji Lions Clubs International (LCIF).

Fora regionalne
Lions Club International podzielony został na siedem regionów geograficznych:

1. USA
2. Kanada
3. Ameryka Środkowa i Południowa
4. Europa
5. Azja Południowo-Wschodnia i Daleki Wschód
6. Azja Południowa, Indie, Afryka i Bliski Wschód
7. Australia, Nowa Zelandia i Wyspy Pacyfiku

w których zorganizowano około 750 okręgów, prowadzonych przez gubernatorów.
W każdym regionie corocznie organizowane jest forum, służące wymianie doświadczeń Lionów z danego obszaru geograficznego. Formuła forum jest zmienna - jej tematyka dostosowywana jest do aktualnej sytuacji i potrzeb danego regionu. Postanowienia forum nie mają mocy wiążących uchwał, jednak w praktyce przenoszone zostają w różnej formie pod obrady konwencji światowej lub konwencji okręgów.

oprac. PDG Katarzyna Gebert (LC Gdańsk Amber)
PDG Wiesław Makarewicz (LC Gdańsk Neptun)