Jeśli jesteś w Polsce, nie znajdziesz bardziej wiarygodnego bukmachera niż bukmacher Mostbet. Wystarczy przeczytać opinie na temat firmy Mostbet, aby się o tym przekonać. Tutaj znajdziesz najkorzystniejsze kursy na wszystkie rodzaje sportów i wydarzeń, a także szeroki wybór różnych zakładów, darmowych zakładów, darmowych spinów i szybkich wypłat. Aby gra była zawsze pod ręką, stworzyliśmy dla Ciebie wygodną aplikację mobilną!

Artykuły

HISTORIA RUCHU LIONS

Ponad 95 lat istnienia ruchu Lions Clubs International w świecie i 25 lat w Polsce potwierdza zapotrzebowanie na ponadnarodową przyjaźń i współpracę na świecie i jest przyczynkiem do rozwoju naszej organizacji.

POWSTANIE LIONS CLUBS INTERNATIONAL
W 1910 roku na wniosek lekarza dr Wiliama Wooda do rejestru stowarzyszeń stanu Indiana (USA) wpisano organizację non-profit LIONS CLUBS, której głównym celem było prowadzenie działalności o charakterze humanitarnym.
W roku 1917 Melvin Jones założył stowarzyszenie "Business Circle of Chicago", którego członkami zostali jego przyjaciele i znajomi. Celem tego stowarzyszenia było promowanie własnych interesów i wspieranie członków organizacji, którzy znaleźli się w sytuacjach kryzysowych.
Po paru miesiącach Melvin Jones, obserwując ruchu Lions, którego celem była nie tylko promocja własnych interesów, lecz przede wszystkim działalność humanitarna na rzecz potrzebujących, postanowił stworzyć ogólnokrajową humanitarną organizację pozarządzową. Na zebranie założycielskie zaprosił niezależne kluby i stowarzyszenia, w także kluby Lions dr Woodsa. Na pierwszej konwencji, która odbyła się w 1917 r. w Dallas w Texasie, stowarzyszenie około 40 wtedy stowarzyszeń non-profit przyjęło nazwę LIONS CLUBS INTERNATIONAL.
Melvin Jones - w wyniku wieloletniego, nadzwyczajnego zaangażowania w działalność stowarzyszenia - uznany został za założyciela ruchu Lions.

    Melvin Jones (1879-1961)Melvin Jones
(1879 - 1961)

Melvin Jones był człowiekiem o wielkiej charyźmie. Urodzony w małym forcie armii amerykańskiej w Arizonie, przeżył jako dziecko krwawą wojnę między amerykańskimi pionierami a Apaczami, którzy wiedli tam spokojne życie rodzinne na swoich terenach łowieckich. Wykszałcony w tamtejszej szkółce niedzielnej, znał dobrze biblię i cenił skromnie życie rodzinne. Mając 20 lat rozpoczął pracę w towarzystwie ubezpieczeniowym w Chicago i po 14 latach zostałem jego właścicielem.
Mając 47 lat, z milionowym już majątkiem, przeszedł na emeryturę i poświęcił w całości resztę swojego życia ruchowi Lions.
Jones realizował i ucieleśniał w swojej karierze "amerykański sen". Wiarygodność, pilność, dyscyplina, dążenie do celu, gotowość niesienia pomocy innym - były cechami pioniera, cenionymi przez Amerykanów. Do tego dochodził jeszcze podziw dla zwykłego chłopca z nizin społecznych, który stał się "top managerem", człowiekiem zamożnym, a do tego zaangażowanym w niesienie pomocy socjalnej potrzebującym. Służba bliźniemu wpisana była w jego życie zawodowe.
Duma z przynależności do elit, respekt przed dokonaniami jednostki, mentalność typu "po prostu zrób to", bazująca na chrześcijańskim człowieczeństwie, promocja myślenia o służeniu innym - przyciągają innych ludzi.
 

TŁO POLITYCZNE
Melvin Jones jest symbolem altruizmu - osobistego zaangażowania w podejmowanie działań pomocy socjalnej.
W obliczu wprowadzenia w okresie późniejszym państwowej opieki socjalnej i jej ograniczonego w USA zasięgu, prywatna pomoc dla osób ubogich i potrzebujących miała ogromne znaczenie.
Także dziś działalność charytatywna należy do dobrego tonu społeczeństwa amerykańskiego. Znane powiedzenie prezydenta Kennedy'ego: "Nie pytaj co państwo może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla państwa" obrazuje sposób myślenia o sprawach socjalnych i oddaje duchowy klimat tej idei. Pomoc prywatna była i jest obowiązkiem patriotycznym.

ROZWÓJ RUCHU LIONS
Pierwszy klub poza obszarem USA powstał w Kanadzie, następne w Meksyku, Południowej Ameryce i Azji,a w 1948 roku w Europie (Sztokholm).
Pierwszy klub w Europie Wschodniej powstał w roku 1988 w Budapeszcie, a więc jeszcze w czasach istnienia "bloku wschodniego".
W 1989 roku pierwszy klub w Polsce powstał w Poznaniu. Następne w Warszawie, Katowicach, na Wybrzeżu Gdańskim i Szczecińskim oraz w Krakowie.
Obecnie w świecie działa ponad 45 tysięcy klubów z 1,32 milionami członków. W Europie działa około 10 tysięcy klubów i około 280 tysięcy Lionów.
Lions Club International jest największą, bardzo aktywnie działającą organizacją pozarządową na świecie. Współredagował Kartę Organizacji Narodów Zjednoczonych i do dziś pełni przy ONZ funkcję doradczą. Świat rozwija się dynamicznie i aby taka organizacja jak Lions pozostawała atrakcyjna i nowoczesna, musi dostosowywać się do tych zmian.
Lionów i Leo można spotkać prawie wszędzie. Mówią różnymi językami, mają różne kolory skóry, pochodzenie, religię i kulturę, ale wyznają jedną wspólna ideę, która okazała się nośna i aktualna na całym świecie do dziś: WE SERVE - SŁUŻYMY.

HISTORIA KOBIET W RUCHU LIONS
Na konwencji w 1917 r. w Dallas panowie uchwalili możliwość wstępowania kobiet do ruchu Lions. Treść zapisu w protokole brzmi: "...otwarto członkostwo dla kobiet, jak i dla biznesmenów".
Z nieznanych powodów rok później zmieniono to postanowienie. I dopiero na międzynarodowej konwencji w Taipei w 1987 roku ponownie postanowiono, że Lionami mogą być również kobiety. Nie nałożono na kluby w tym względzie żadnych ograniczeń. Od tego czasu powstają zarówno kluby kobiece jak i mieszane.
Aktualnie w świecie udział kobiet w ruchu Lions wynosi ok.15 %, natomiast w Polsce ok. 40%.

Początek strony